YABANCI SATIŞINDA DEĞERLEME RAPORU

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ;

4 Mart 2019 tarihinden itibaren yabancı ülke vatandaşlarına yapılan gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde taşınmaz değerleme raporunu gerekli belgeler arasına eklemiş bulunmaktadır.Bu rapor,TKGM nin genelgesine göre uluslararası güven temellerinin sağlanması amacıyla yetkili şirketler tarafıdan hazırlanmaktadır.

BDDK VE SPK gibi resmi kuruluşların kontrol ve denetimleriye yetkilendirilen şirketimizden raporunuzu temin edebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme raporu, yabancıların alıcı/satıcı olduğu tüm gayrimenkul satış işlemlerinde bir zorunluluktur. Bu rapor, SPK lisanslı uzmanlar tarafından hazırlanır. Taşınmazın piyasa değerini gösteren bu rapor, yabancı bir kişi gayrimenkul alırken ya da satarken ilgili tapu dairesi tarafından talep edilir.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan genelgeye göre ister alıcı ister satıcı olsun, yabancı uyruklu  kişilerin Türkiye’de yer alan taşınmazın piyasa değerini gösteren değerleme raporu zorunlu hale getirilmiştir. Bu genelgeye göre, hazırlanan değerleme raporları düzenlendiği tarihten itibaren 3 ay geçerlidir ve bu süre içerisinde söz konusu taşınmazın tüm satış işlemlerinde kullanılabilir. 3 aylık süreçte taşınmazın değerini etkileyecek herhangi bir değişiklik meydana gelirse, yeni değerleme raporu istenir. Değerleme raporları, BDDK tarafından listeye alınmış gayrimenkul değerleme kuruluşları tarafından, değerleme standartlarına uygun bir şekilde hazırlanır.


Türkiye’de Gayrimenkul Almanın Sağlayacağı Faydalar


•    Eğer yabancı kişiler tarafından satın alınan gayrimenkulün bedeli, 400.000 $’ı geçerse; yabancıların taşınmaz edinimi vatandaşlık hakkı kazanır.
•    KDV istisnasından yararlanabilmeleri için yabancı kişilerin satın aldıkları gayrimenkulün ikinci el olmaması gerekir. Ayrıca, gayrimenkulü yurtdışından getirdiği dövizle almalı ve bu gayrimenkulü en az bir yıl boyunca satmamalıdır.


Yabancılara Konut Satışı


Yabancı satışında değerleme raporu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü genelgesine göre uluslararası güven ilişkilerinin sağlanması için yetkili şirketlerce hazırlanır. Bunun yanı sıra yabancılar satın aldıkları gayrimenkullerde ikamet etmek zorunda değildir.Herhangi bir ülke vatandaşlarının, Türkiye’den gayrimenkul alma iznine sahip olduğuna ilişkin açık bir liste yoktur.Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden ve Dışişleri Bakanlığı’ndan bilgi alabilirler.


Yabancıların Taşınmaz Edinimi İçin Gerekli Belgeler


Gayrimenkul almak isteyen yabancılar, gayrimenkulün bulunduğu bölgenin tapu müdürlüğüne tapu senedi belgesi, kimlik ya da pasaport, belediyeden alınan “emlak beyan değeri belgesi”, binalar için mecburi deprem sigorta poliçesi, alıcı ve satıcının fotoğrafı, vekil varsa vekaletname ekleyerek, başvuru yaparlar. Yabancıya mülk satışı tapu işlemleri sırasında taraflardan biri, Türkçe bilmiyorsa yeminli tercüman getirmelidir.

www.gorkemdogan.com

tel.png